07. 04. 2018

Při putování po legendární Route 66 lze vidět v texaském Amarillu zajímavou podívanou. Deset Cadillaců z let 1949 až 1963 je tu zahrabaných po čumáku do země. Umění ? Reklama ? Cadillac Ranch je při putování po šestašedesátce jednou z nejoblíbenějších atrakcí. Proč tam ale jsou a kdo je tam vlastně dal ?

Cadillac Ranch mají na svědomí avantgardní hippies, původem ze San Francisca. Říkali si The Ant Farm a skládali se z umělců Chipa Lorda, Hudsona Marqueze, a již zesnulého Douga Michelse. Jejich cílem bylo vytvářet umění neotřelým, a originálním způsobem.

Toto duo se dalo dohromady s Amarillským milionářem Stanley Marshem, který si usmyslel, že vytvoří pořádný kus jedinečného a nevídaného umění, a to jen aby zmátl tamní burany. The Ant Farm přišli s nápadem zakopat do země 10 Cadillaců z let 1949 až 1963 a vzdát tak poctu vývoji jejich „ploutví“.

*zleva: Hudson Marquez, Stanley Marsh III., Chip Lord a Doug Michels

Na jedno ze Stanleyho polí tak přivezli 10 Cadillaců, které zakopali do země po čumáku. Hezky za sebe a ve stejném úhlu jako jsou pyramidy v Gíze. Seřazeny od modelu Club Sedan 49 po model Sedan De Ville 63 jsou tu vystaveny všem na obdiv zadní ploutve připomínající zlatou éru automobilů dodnes.

Stalo se to v roce 1974. První reakce místních byly takové, že si prostě došli utrhnout nějaký náhradní díl na svoje auto. Jak ale čas plynul stala se z Cadillac Ranche atrakce. Lidé se sem jezdí fotit z nedaleké Route 66, které se ranč stal součástí. Některé vozy jsou už sice oholeny do morku kostí, ale žádný z nich ani po tak dlouhé době nechybí. Každý poutník si tu může jakýkoli Cadillac podepsat nebo na něj něco namalovat. Je to zcela legální a umělecké tvořivosti se tu meze nekladou. Jednou za čas se auta prostě přemalují na jednotnou barvu a může se začít od začátku. Jednou, když měla Stanleyho manželka narozeniny, se všechny vozy přestříkaly na růžovo. Jindy zase na barvy duhy, jako podpora pochodu gayů.

Když zemřel jeden z jeho stavitelů Doug Michels, ovládla ranč černá barva.

V roce 1997 se musel ranč přestěhovat, protože by jej stále rozrůstající se nedaleké město zanedlouho „pohltilo“. Ranč se tak pouze šoupnul z pšeničného pole na pastvinu, kterou naštěstí také vlastní pan Marsh. Když v roce 2014 Stanley Marsh zemřel, připadl Cadillac Ranch jeho rodině, a ta jej i nadále spravuje. Současný správce uvádí, že od doby, co se čerstvě natřou, trvá ani ne 24 hodin, než jsou kompletně pokryté graffiti.

Mohlo by se vám líbit
Věděli jste, že první Spielbergův herec byl kamion? Byl to pořádný záporák!
04.02. 2018
Věděli jste, že první Spielbergův herec byl kamion? Byl to pořádný záporák!
#Duel #Spielberg #truck

Toto místo se stalo inspirací pro řadu umělců. V Bruce Springsteenovi zanechal Cadillac Ranch takový dojem, že ho inspiroval při tvorbě alba The River. Tvůrci animovaného filmu Auta ze studia Pixar se zas nechali inspirovat panoramatem, které ranč nabízí k vytvoření pozadí Kardanové Lhoty.

Cadillac Ranch patří k Americe stejně jako Corvetta nebo obezita. Je to prostě země neomezených možností.

foto: usatoday.com, onemansblog, laughing squid

× Like
Baví tě Ventil?
Dej nám Like!