17. 04. 2018

Šílenců na motorkách jsou miliony. Jen někteří se ale zapíšou do historie, nerozmašírujou se na kaši a splní si všechny sny. Herbert James „Burt“ Munro (1899 –1978) z Nového Zélandu je jedním z nich.

Už jako kluk se kromě děvčat zamiloval i do motorek a staly se jeho celoživotní vášní. Jako každý kiwi pár let pracoval v Austrálii. Poté se vrátil domů a usadil v nejjižnějším novozélandském městečku Invercargill. Na tamních plážích se proháněl na všem, co mělo dvě kola. Ve třicátých letech si koupil motorku Indian Scout z roku 1920. Scoutů bylo vyrobeno pouze 627 kusů. Jejich původní maximální rychlost byla 90 km za hodinu. Munro ji upravoval celý život. Přitom se živil jako mechanik a pořád přemýšlel, jak ze svého dvoukolového veterána udělat žihadlo.

Byl svým strojem absolutně posedlý, což se příliš nelíbilo jeho ženě, která od něho odešla i s dětmi. Munro se přestěhoval s motorkou do garáže, kde strávil celý život. Scouta začal pomalu a trpělivě upravovat. Jen ruční vyklepání hliníkové aerodynamické kapoty mu trvalo 5 let. Po úpravě motoru byl konečný vývrt obsahu válců 950 ccm. Změnil taky umístění svíček zapalování a přívod paliva do motoru. První novozélandský rychlostní rekord ustanovil Munro na Novém Zélandu již v roce 1938. Samozřejmě ho několikrát překonal.

Po druhé světové válce mu už byly pláže Invercargill těsné a bylo jasné, kam musí jet. V té době bylo jen jedno místo na světě, kde se jezdily světové rekordy: Solné jezero Bonneville v americkém Utahu. Na první cestu mu ve městě udělali sbírku a na solném jezeře tehdy působil jako zjevení. Stroj byl krásný, ale nesplňoval množství bezpečnostních předpisů. Nejdříve to vypadalo, že ho na pláň ani nepustí. Tak Munro něco tu a tam poupravil a hlavně všechny svým nadšením přesvědčil a mohl jezdit. Napoprvé to žádný rekord nebyl, ale tenhle chlápek se nikdy nevzdával.

Do Utahu přijel celkem sedmkrát a při jeho poslední návštěvě se to stalo. V roce 1967 na svém upraveném Indianu Scout z roku 1920 dosáhl rychlostní rekord 295,5 kilometrů za hodinu v kategorii motocyklů do 1000 ccm. Tento rekord nebyl dodnes překonán. Neoficiálně dosáhl Munro i rychlosti 305 km/h a 320 km/h.

Byl nejrychlejší a stal se hvězdou, i když on to příliš neprožíval. Spokojeně žil dál v Invercargillu a bavil se úpravou svojí další motorky značky Velocette. Místní obyvatelé posedlého podivína uctívali až do jeho smrti. Na milost ho vzaly i jeho děti, kterým se věnoval méně než motorkám. Byl to prostě správný chlap posedlý rychlostí. Ale rozhodně to nebyl žádný suchar a už vůbec nežil v celibátu – fanynek měl vždy dost až do smrti. Navíc byl vtipný – když se ho nějaký kluk ptal, co by se stalo, kdyby při rekordu otevřel pusu, odpověď byla jasná: „Myslím, že by mi to udělalo díru v kalhotách.“

Mohlo by se vám líbit
Chlapi řádili v Chevroletu Silverado a zapadli na poli. Problém však je, že to není pole!
30.01. 2018
Chlapi řádili v Chevroletu Silverado a zapadli na poli. Problém však je, že to není pole!
#bahno #nobrain #silverado #traktor

Ve městě mu postavili pomník, z jeho garáže je muzeum a dodnes se tam jezdí „Burt Munro Challenge“. Originál motocyklu Indian Scout je vystaven v místním obchodě Hayes, ale pořád ho chce někdo koupit za obrovské peníze.

Život Burta Munroa zfilmoval v roce 2005 režisér Roger Donaldson „The Worldś Fastest Indian“ (v Čechách pod názvem „V zajetí rychlosti“). V hlavní roli s Anthonym Hopkinsem, ve filmu si zahrál i starosta Invercargillu, který Munroa znal osobně.

V roce 2006 byl Burt Munro uveden in memoriam do Motocyklové síně slávy.

Tak co? Zdál se vám Burtův příběh inspirativní? Vytáhnete Simsona po dědovi a hezky ho oplechujte? Nebo někde objevíte Čezetu „Prase“, které jen stačí zastrouhat čumák? Když ne, alespoň si zkoukněte ten film. Je o člověku, který by určitě lajkoval vehikloventil.cz.

Mohlo by se vám líbit

Nejnebezpečnější závod na světě má okruh dlouhý přes 60 km. Isle of Man TT
12.04. 2018
Nejnebezpečnější závod na světě má okruh dlouhý přes 60 km. Isle of Man TT
#Man #motocykly #smrt

Zdroj foto: ultimatemotorcycling.com, gearpatrol.com, panoramio.com, influx.co.uk, justacarguy.blogspot.com

× Like
Baví tě Ventil?
Dej nám Like!